Omán ponúka množstvo príležitostí

NAD OMÁNOM BUDE LIETAŤ MERCEDES MEDZI PARAMOTORMI ZO SLOVENSKA

17. 10. 2017, Maskat – Podnikatelia ponúkajúci inovatívne produkty ako aj silní hráči z oblasti petrochémie, zdravotníctva či potravinárstva sprevádzali podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegrini počas vôbec prvej oficiálnej návštevy slovenského predstaviteľa v Ománskom sultanáte.

Omán je jednou z krajín Arabského polostrova, ktorá si uvedomuje neudržateľnosť závislosti svojej ekonomiky na zásobách ropy, plynu a ďalších primárnych surovín. Stáva sa vyhľadávanou turistickou destináciou. Sultán Kábús bin Saíd venuje pozornosť kultúrnemu, vedecko-výskumnému rastu sultanátu a posilňuje aj jeho pozíciu z pohľadu námorných obchodných a logistických trás s regionálnym a svetovým významom. Krajina rastie a pre slovenské firmy či univerzity sa naskytajú príležitostí pre spoluprácu. Tie predznamenala už návšteva ománskej princezny Mony Fahad Al Said v máji 2017 na Slovensku.

Podpredseda vlády Peter Pellegrini navštívil hlavné mesto Maskat a rozvojovú zónu Al Duqm v dňoch 14. - 17. októbra 2017 v sprievode podnikateľskej misie zloženej z predstaviteľov 12 firiem, 3 univerzít a Slovenského národného divadla organizovanej Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a tiež v úzkej spolupráci s kanceláriou honorárneho konzula Ománu v SR Oszkara Világiho. Podnikatelia absolvovali Prvé Ománsko-slovenské biznis fórum v Ománskej obchodnej a priemyselnej komore, mali niekoľko kôl rokovaní s významnými ománskymi podnikateľskými skupinami a na záver navštívili  špeciálnu rozvojovú zónu v Al Duqm.

Vysoký záujem ománskej strany bol o slovenské know-how pre rozvojové projekty v oblasti zdravotníctva, pre stavbu špecializovaných kliník, či o špeciálne klonálne protilátky využívané v diagnostike.
V oblasti ropného priemyslu ponúklo Slovensko inovatívnu vŕtaciu technológiu vyvinutú na Technickej univerzite v Košiciach „e-fusion“, ktorej aplikácia čaká na investora. Veľmi dobrou slovenskou ponukou pre ománsku petrochémiu bola technológia pre odstraňovanie parafínov vznikajúcich pri ropných vrtoch.
Ománski podnikatelia prejavili záujem aj o riešenia v oblasti recyklácie PET fliaš a o mliečne výrobky zo Žitného ostrova.
Svoj paramotor prezentoval názornou leteckou ukážkou na neďalekej pláži pred ománskymi partnermi aj slovenský výrobca, ktorý má pre svoj výrobok patentovanú technológiu dynamickej torque kompenzácie krútiaceho momentu.

Podpredseda vlády SR spolu s ministrom dopravy Arpádom Ersékom absolvovali rokovania s podpredsedom Rady ministrov, s ministrom dopravy a komunikácií ako aj s ministrom turizmu. Okrem toho, spolu s honorárnym konzulom SR v Ománe Muhammadom Al-Harthy otvorili nové priestory honorárneho konzulátu SR v Maskate, navštívili impozantnú, v danom regióne, vôbec, neobvykle sa vyskytujúcu Kráľovskú operu a diskutovali s predstaviteľmi Univerzity Sultána Kábúsa. Účelom diskusie bolo otvoriť dvere vedecko-výskumnej spolupráci medzi špičkovými slovenskými vedecko-výskumnými pracoviskami na Univerzite Komenského, Slovenskej technickej univerzite, Technickej univerzity v Košiciach či Slovenskej akadémii vied s ománskymi akademikmi. Z pohľadu SND sa naskytá príležitosť pre vystúpenie Opery v Kráľovskej opere v Maskate, ktorú navštívili všetci účastníci.

Agentúra SARIO počas misie nadviazala spoluprácu s ománskou partnerskou inštitúciou na podporu zahraničného obchodu a investícií Ithraa a prezentovala investičné príležitosti v SR na pôde Ománskej obchodnej a priemyselnej komory. Zástupcovia agentúry SARIO vyžili túto príležitosť na pozvanie predstaviteľov ománskej strany na Slovensko. Návšteva by mala prebehnúť ešte do konca roka 2017. Úspešný priebeh misie zabezpečila úzka spolupráca honorárnych konzulov Slovenska a Ománu, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a SARIO.

Prvá oficiálna návšteva podpredsedu vlády SR v Ománe otvorila dvere slovenským podnikateľom na tento rýchlo rastúci trh. Pozitívnym signálom je, že ich záujmy v krajine pomáha hájiť v ománskej podnikateľskej komunite rešpektovaný honorárny konzul.
Podnikateľská misia do Ománu podľa vyjadrení podnikateľskej časti splnila svoj cieľ a svojimi výsledkami vytvorila podmienky na ďalšie úspešné pokračovanie vzájomných vzťahov.