Svet kybernetickej bezpečnosti v Tel Avive

Svet kybernetickej bezpečnosti sa aj za účasti slovenskej delegácie zišiel v Tel Avive

Slovenské firmy ponúkali svoje riešenia na jednej
z najdôležitejších výstav  a konferencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti na svete - Cybertch 2017, ktorá sa konala 31. januára - 1. februára 2017 v Tel Avive.

Slovenská technická univerzita, 11 firiem, IT Asociácia Slovenska, všetci vedení Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) sprevádzali podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho na jeho oficiálnej návšteve v Izraeli.
 
Cybertech 2017 združil v izraelskom hlavnom meste Tel Aviv svetovú komunitu z oblasti kybnernetickej bezpečnosti. Na konferencii vystúpili významní rečníci vrátane guvernéra štátu Michigan Ricka Snydera, CEO spoločnosti CISCO Chucka Robbinsa či izraelského premiéra Benjamina Netanyahua.

Publiku sa prihovoril aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Všetci účastníci prízvukovali významnosť ochrany kritickej informačnej infraštruktúry voči kybernetickým útokom.
 
Najmä v čase internetu vecí a cloudových riešení sa systémy pripojené do siete, ale aj off-net systémy, stávajú veľmi zraniteľnými. Napadnutie týchto systémov môže mať ďalekosiahle dôsledky na rôzne oblasti každodenného života a môže zasiahnuť celú spoločnosť, ktorá je na nich závislá.

Podpredseda vlády vo svojom vystúpení prepojil výzvy kybernetickej bezpečnosti s automobilovým priemyslom. Poznamenal, že autonómne riadené automobily, ktoré sa stávajú realitou, sa už v rannom štádiu vývoja musia na tieto výzvy pripravovať. 
 
Agentura SARIO na konferencii Cybertech 2017 pripravila Slovensko-izraelské biznis stretnutie firiem. Podujatia sa zúčastnilo 40 izraelských firiem, potenciálnych partnerov pre slovenských učastníkov misie.
Z najvýznamnejších to boli spoločnosti ako CYGOV, ktorá poskytuje bezpečnostné riešenia a consulting pre Vladky po celom svete; spoločnosť Checkpoint, svetový líder v riešeniach proti kybernetickým útokom; CHECKMARX, ktorý automatizovane kontroluje kódy; či spoločnosť Cyberbit, dcérska spoločnosť zbrojárskeho koncernu Elbit systems zameraná na kybernetickú bezpečnosť.
 
Podnikateľská delegácia sa 31. 1. 2017 zúčastnila slávnostného otvorenia honorárneho konzulátu SR v Haife. Nový honorárny konzul SR v Izraeli Yossi Pickel je rešpektovanou osobnosťou IKT komunity v Izraeli, čo zvyšuje možnosti a príležitosti pre slovenských podnikateľov a start-upy v tejto svetovej tepne IKT priemyslu.
 
Podnikatelia spolu s podpredsedom vlády SR v meste Haifa navštívili aj technologický park Matam Park, ktorý je izraelským sídlom najvýznamnejších svetových hráčov z IKT priemyslu, miestom výskumu a vývoja v spolupráci s top univerzitami Izraela a celého sveta. Slovenskej delegácií bol prezentovaný start-up z oblasti biofarmaceutickej medicíny, spoločnosť Pluristem.
 
Ekonomické oddelenie slovenskej ambasády v Tel Avive spolu s honorárnym konzulom SR, ktorý je zároveň predsedom Izraelsko-slovenskej obchodnej komory významne prispeli k úspešnej účasti slovenských firiem na konferencii Cybertech 2017 ako aj pri organizácií Israeli-Slovak Business Meeting.