Slovak Industry Vision Day s takmer 200 firmami

piatok, 25. november 2022
Medzinárodné biznis fórum Slovak Industry VISION Day privítalo takmer 200 firiem
 
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) pripravila pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR medzinárodné biznis fórum Slovak Industry VISION Day, ktoré 24. novembra 2022 v Šamoríne privítalo takmer 200 firiem a inštitúcií.
 
Slovak Industry VISION Day bolo venované Priemyslu 5.0 – príležitostiam, inšpiráciám a obchodným rokovaniam. Tematicky reflektovalo na aktuálnu situáciu a atraktívnou formou podporilo rozvoj priemyslu, rast konkurencieschopnosti našich firiem aj ekonomiky, poskytlo prezentačný priestor začínajúcim aj skúseným inovátorom.
 
„Technológie a potreba implementovať inovácie do výroby a procesov sú nevyhnutnou súčasťou našich životov. V agentúre SARIO v tomto ohľade robíme už dlhoročne proaktívne a systematicky nielen osvetu, ale najmä vytvárame konkrétne platformy a realizujeme aktivity, ako je aj toto podujatie,“ povedal v otváracom príhovore Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO.
 
Fórum odštartovalo diskusiou štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Petra Šveca a generálneho riaditeľa SARIO Roberta Šimončiča Čo prináša megainvestícia automobilky VOLVO krajine.
 
„Investície do automobilového priemyslu sú veľmi vítané, pretože patria medzi tie najkomplexnejšie. Okrem samotnej finálnej výroby v automobilovom závode totiž na seba viažu obrovské množstvo dodávateľov v krajine. Pri jednej automobilke môžeme hovoriť o stovke subdodávateľov, ale i o veľkom množstve služieb od školstva až po recykláciu. Na Slovensku sa preto môžeme tešiť, že patríme k svetovým veľmociam, čo sa týka výroby áut a vítame i novú investíciu, ktorú predstavuje prichádzajúce Volvo Cars Slovakia,“ povedal Peter Švec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.
 
Na otváraciu diskusiu nadviazal Björn Helldén, riaditeľ Volvo Car Košice, ktorý prezentoval plány budúcej klimaticky neutrálnej fabriky na Slovensku. 

Biznis fórum ponúklo priestor na networking pre takmer 200 registrovaných firiem zo štrnástich krajín, nové možnosti spolupráce, odborné diskusie na atraktívne témy ako znižovanie energetických nákladov na výrobu, využitie umelej inteligencie v energetike, použitie dronov v priemysle či príležitosti zapojenia sa slovenských firiem do vesmírneho sektora a projektov ESA. Fóra sa zúčastnilo takmer 400 účastníkov - zástupcov firiem, štátu a inštitúcií, ktorých zástupcovia absolvovali 450 vopred naplánovanych rokovani a ďalších 100 si naplánovali priamo na podujatí. Okrem toho prebehli desiatky neformálnych rozhovor v Expo casti aj v oddychovych zónach.
Samostatnou súčasťou podujatia boli rokovania spoločnosti Volvo Car Košice, ktorá si okrem vopred naplánovaných stretnutí, priamo na mieste doplánovala ďalšie a celkovo tak zástupcovia tejto spoločnosti zrealizovali 40 stretnuti.

Slovenské firmy mohli tiež získať konkrétne informácie o projektoch Plánu obnovy a odolnosti, o projektoch Nórskych fondov na Slovensku, ako aj o udržateľnom financovaní, ktoré účastníkom predstavil dlhoročný generálny partner ČSOB.
 
„Finančný sektor môžeme považovať za katalyzátor zmeny a nevyhnutný pilier pri prechode na zelenú ekonomiku. Firmy stoja pred veľkými výzvami, ako transformovať svoje fungovanie, paralelne s riešením negatívnych dopadov vývoja ekonomiky. Pretože ekologizácia a inovácia biznisu už nie je otázkou voľby, ale otázkou času. Spolu s našim akcionárom, belgickou skupinou KBC,  sa už dlhodobo venujeme tomu, ako môžeme našimi riešeniami pomôcť firmám a podnikateľom na tejto ceste a som rád, že aj v tomto smere vieme byť pre nich spoľahlivým a relevantným partnerom,“ uviedol v tejto súvislosti Daniel Kollár, generálny riaditeľ ČSOB.
 
Počas celého dňa podujatie dopĺňali exponáty slovenských inovatívnych technologických firiem ako Fuergy – riadenie spotreby elektrickej energie, Elis – detekcia únikov pre geomembrány, Inovuj – digitálny terapeut, Panza Robotics – robot pre nebezpečné operácie, Patak Motors roadster a iné.
 
Viac o podujatí: https://www.slovakindustryvisionday.com/
Fotogaléria z podujatia: https://flic.kr/s/aHBqjAh5nc 

Pozrite si video záznam z biznis fóra: https://youtu.be/NEIrhF8HRXw

Pozrite si video záznam z časti 120 minút inšpirácií, projektov, nápadov a návodov: https://youtu.be/HxJRVSvx9js