×

So vstupom na čínsky trh vám pomôže aj štát

Podpora biznisu
Podnikatelia, ktorí majú v pláne skúsiť v Číne podnikať, v tom nie sú sami. Pomáha im Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu, ktorá je príspevkovou organizáciou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky financovanou zo zdrojov štátneho rozpočtu. O tom, akým spôsobom pomáhajú našim firmám, vraví jej hovorca Richard Dírer.

Čo agentúra ponúka
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) vedie
Databázu investičných príležitostí, v ktorej sa zaregistrovali slovenskí podnikatelia s projektmi, ktoré pre svoj ďalší rozvoj či realizáciu inovatívnych myšlienok hľadajú investora, partnera do joint venture, resp. na R&D spoluprácu. Záujem slovenských podnikateľov bol nad očakávania agentúry. Ide najmä o spoločnosti z oblasti priemyslu, technológií, výskumu a vývoja, farmaceutického priemyslu a cestovného ruchu.

SARIO vytvorila systém klasifikácie projektov a zaviedla postupy na ich registráciu a prezentáciu. Zaregistrované investičné príležitosti propaguje SARIO formou informačného letáka – "teaseru" na rokovaniach s partnermi, s investičnými agentúrami či priamo s potenciálnymi investormi, na investičných a obchodných fórach a seminároch doma i v zahraničí.

Leták zasielame obchodno-ekonomickým radcom SR v zahraničí (prevažne v Ázii), využívame na podnikateľských misiách, na veľtrhoch a ďalších podujatiach.

Komplikované prostredie
Čína je stále relatívne neznáma pre slovenských podnikateľov, vstup na čínsky trh je do značnej miery veľmi komplikovaný, hlavne pre podnikateľov, ktorí nemajú žiadne predošlé obchodné skúsenosti s touto krajinou. Aby čo najviac znížili riziko, je potrebné ešte pred vstupom na čínsky trh vypracovať detailnú teritoriálnu analýzu, ako aj vypracovať prehľad o podnikateľskom prostredí, právnej ochrane, správaní spotrebiteľov vplyvom odlišnej kultúry, a keďže Čína je veľmi veľká, rozdelená na niekoľko desiatok regiónov, treba správne preštudovať a nastaviť svoj podnikateľský plán na danú provinciu. Aktuálne najväčšia skupina čínskych investícií na Slovensku má charakter kapitálového vstupu.

Záujem o investície
Zvyčajne to znamená, že došlo k prevzatiu podnikov na Slovensku, ako súčasť nadnárodnej akvizície. Z hľadiskakapitálových vstupov do existujúcich slovenských spoločností čínski investori deklarujú záujem o finančné investície, napr. do inovatívnych slovenských projektov; prípadne plánujú vytvorenie spoločných podnikov (joint venture) s cieľom vývoja a výroby inovatívnych a perspektívnych produktov. 

Pripravené pre: HN; 172/2014; 09/09/2014; s.: 17; MAC ; Zaradenie: INVESTOR