×
01.03.2024

SARIO asistovalo pri ďalšej investícií na východe Slovenska

SARIO asistovalo pri ďalšej investícií na východe Slovenska

Spoločnosť Lichtgitter FRP Slovakia plánuje v priemyselnom parku v Michalovciach vyrábať rošty z plastov vystužených sklenými vláknami (FRP — fibre-reinforced plastic) pre vnútorné a vonkajšie podlahové a schodiskové systémy.

Ide o tradičnú rodinnú firmu s takmer storočnou históriou a hlavným sídlom v meste Stadtlohn v Severnom Porýní-Vestfálsku. Spoločnosť mala už od 90. rokov prevádzku v Česku, avšak kvôli ďalšiemu rozšíreniu výroby sa aj vďaka predošlým skúsenostiam so slovenským trhom či asistencii SARIO a AHK Slowakei rozhodla pre založenie novej entitiy a výrobnej prevádzky na východnom Slovensku.

Konzultanti odboru investičných projektov SARIO boli v kontakte so zástupcami firmy od začiatku roka 2022. Niekoľkomesačná spolupráca a konzultácie so zástupcami SARIO sa týkali najmä schémy investičnej pomoci, dostupnosti pracovnej sily, identifikácie a obhliadok vhodných lokalít — existujúcich výrobných hál či organizácii stretnutí s vedením mesta Michalovce a tamojším odborom životného prostredia. Vysokých predstaviteľov firmy Lichtgitter zástupcovia SARIO sprevádzali tiež procesom založenia právnej entity Lichtgitter FRP Slovakia a prepojili ich na niekoľko lokálnych partnerov z oblasti HR či consultingu. 

Firma indikovala investíciu v hodnote 6,3 milióna EUR a vytvorenie zhruba 60 nových pracovných miest v priemyselnom parku v Michalovciach. Počas roka 2023 prebiehali rokovania s MH SR a vykonávali sa úpravy v žiadosti o investičnú pomoc, pričom vo februári 2024 bola spoločnosti napokon vládou SR schválená investičná pomoc vo forme úľavy na dani z príjmov vo výške približne 1,23 milióna EUR.

V zámere predloženom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie ako aj v žiadosti o investičnú pomoc firma uvádza, že výroba bude časovo a kapacitne nabiehať vo viacerých etapách, pričom plná produkčná kapacita 34-tisíc kusov roštov za rok by mala byť dosiahnutá v roku 2028. Unikátna technológia výroby GRP kompozitných roštov pomocou živice a sklených vlákien (GRP — glassfibre reinforced plastics) predstavuje konkurenciu tradičnejším oceľovým alebo nerezovým roštom a podlahám, ktoré sú menej odolné voči chemikáliám, korózii a majú nižšiu životnosť. 

'Slovensko je z nášho pohľadu dôveryhodný, stabilný a konkurencieschopný partner s dobrou infraštruktúrou a tiež potenciálom stať sa ešte lepším trhom pre náš projekt. Veľmi sme ocenili pomoc zo strany SARIO s vynikajúcou komunikáciou v rôznych jazykoch, dôveryhodným a kompetentným poradenstvom a flexibilitou.'