Ako sa nám darilo lákať investorov a podporovať slovenský export?

pondelok, 20. marec 2023
Agentúra SARIO za minulý rok vykázala významné medziročné navýšenia sledovaných ukazovateľov nových investičných projektov. Navyše v roku 2022 predstavila takmer 500 slovenských firiem prostredníctvom veľtrhov a podnikateľských misií v 29 krajinách sveta.

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v minulom roku zaznamenala výrazné navýšenia výsledkov a sledovaných ukazovateľov, ako napríklad dvojnásobný medziročný nárast v počte novovytvorených pracovných miest, štvornásobný medziročný nárast v objeme nových investičných projektov. Zároveň o 70% narástol objem investícií s vyššou pridanou hodnotou a o 76% počet nových pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou.

Výsledky SARIO za rok 2022 (PDF, 650kb)Agentúra SARIO je známa najmä v súvislosti s príchodom viac ako 630 investičných projektov na Slovensko. Zatiaľ posledným veľkým projektom bola investícia Volvo Cars, ktorá má na východné Slovensko priniesť 3 300 nových pracovných miest v 100% klimaticky neutrálnom závode na výrobu prémiových elektrických SUV vozidiel.

Okrem prílevu zahraničných investícií na Slovensko, SARIO zároveň podporuje exportný potenciál slovenských firiem a zabezpečuje ich prezentáciu v zahraničí prostredníctvom organizovania podnikateľských misií, kooperačných podujatí a národných stánkov Slovenskej republiky na veľtrhoch a výstavách. V roku 2022 sa agentúre SARIO podarilo prostredníctvom podnikateľských misií a veľtrhov predstaviť takmer 500 slovenských firiem až v 29 krajinách sveta.

Slovenské firmy sa už aj v tomto roku prostredníctvom SARIO prezentovali
v rámci národných stánkov na veľtrhoch v Dubaji, Lyone či rokovali
s desiatkami globálnych firiem počas realizovaných obchodných fór.
V nasledujúcich mesiacoch sú v príprave slovenské národné stánky na veľtrhoch v Hannoveri, Mníchove, Paríži, Kolíne nad Rýnom a v Brne.

Okrem toho SARIO momentálne pracuje na podnikateľských misiách do Indie, Taiwanu, Vietnamu, Nemecka, Ománu, Saudskej Arábie, Čiernej Hory a na Island. Navyše chystá na 10. mája 2023 v Bratislave networkingové biznis fórum International Business Day 2023.

Mediálne výstupy: 
https://www.teraz.sk/ekonomika/sario-zaznamenala-stvornasobny-naras/702401-clanok.html

https://www.trend.sk/spravy/agentura-sario-predstavila-vlani-zahranici-takmer-500-slovenskych-firiem

https://sita.sk/ako-sa-darilo-sario-lakat-investorov-na-slovensko-a-podporovat-slovensky-export/


https://www.engineering.sk/aktuality/32156-eko-sr-sario-investicie-vysledky-2022