Druhý balík opatrení pre firmy a SZČO

piatok, 03. apríl 2020
Na tlačovej konferencii dňa 3. 4. 2020 premiér SR Igor Matovič spolu s ministrom financií Eduardom Hegerom a predsedom Slovenskej bankovej asociácie Alexandrom Reschom predstavili druhú pomoc pre firmy a SZČO.

Druhá pomoc sa vzťahuje na opatrenia týkajúce sa odkladu splátok úverov až do 9 mesiacov pre občanov, firmy a SZČO, pričom žiadateľ o odklad splátok úverov nebude registrovaný ako neplatič.

Podľa vyjadrení Eduarda Hegera si žiadateľ o odklad splátok úverov
bude môcť vybrať, koľko splátok si chce odložiť, či si ich presunie na koniec splátkového kalendára alebo si o výšku odložených splátok navýši tie zostávajúce.

Malo by ísť o administratívne jednoduchý proces, nakoľko sa žiadosti budú podávať elektronicky, pričom pre každého žiadateľa budú platiť rovnaké pravidlá bez ohľadu na to, kedy o odklad splátok požiadal. Podmienkou je, aby žiadateľ nebol registrovaný ako neplatič v posledných 30 dňoch.

Rovnako sa Ministerstvo financií SR s bankami dohodlo, že denný limit bezkontaktných platieb sa zvýši z 20 na 50 eur.

Predseda Slovenskej bankovej asociácie Alexander Resch sa na tlačovej konferencii vyjadril, že k predstavenému 9-mesačnému splátkovému moratóriu pripravujú ďalšie opatrenia.

Predstavené opatrenia by mali vstúpiť do platnosti v priebehu budúceho týždňa.