×
16.04.2024

Na Slovensku zakotví ďalší hráč v oblasti elektromobility

Na Slovensku zakotví ďalší hráč v oblasti elektromobility

Wia Slovakia, kórejská spoločnosť patriaca do skupiny Hyundai Wia Corporation, sa rozhodla na Slovensku postaviť svoj závod na výrobu hnacích hriadeľov. Posilní tak ekosystém kórejských firiem v okolí Žiliny, ktoré dodávajú súčiastky pre Kia Slovensko, ale aj pre Hyundai Nošovice.

Informácia o zamýšľanej investícii sa na SARIO dostala začiatkom roka 2022 prostredníctvom Veľvyslanectva SR v Soule. SARIO v spolupráci s ekonomickým diplomatom Michalom Bordeanom spoločnosti poskytli informácie o podnikateľskom prostredí a automobilovom sektore na Slovensku. Konzultanti Odboru investičných projektov (OIP) SARIO poskytli konzultácie k schéme regionálnej investičnej pomoci, superodpočtu na výskum a vývoj a zároveň identifikovali niekoľko vhodných nehnuteľností vo vybraných regiónoch Slovenska.

Wia Slovakia si ako finálnu destináciu pre svoju prevádzku zvolila priemyselný park v Dolnom Hričove, ktorý spravuje CTPark Žilina Airport. Výstavba závodu je v plnom prúde a Wia Slovakia okrem výrobných aktivít plánuje aj vytvorenie technologického centra na vývoj ďalších prototypov, čo prinesie do regiónu vyššiu pridanú hodnotu a tiež pracovné príležitosti pre vysokokvalifikovaných profesionálov.

Celkovo by spoločnosť mala preinvestovať viac ako 58 miliónov EUR a vytvoriť až 230 pracovných miest. V súvislosti s tým si firma podala aj žiadosť o investičnú pomoc.

Hyundai Wia Corporation, materská spoločnosť, sa zameriava na výrobu a vývoj motorov, modulov, systémov pohonu všetkých kolies a hnacích hriadeľov. V súčasnosti má niekoľko dcérskych spoločností po celom svete, a to v Kórei, Nemecku, USA, Rusku, Číne, Indii a Mexiku.

Foto ctp.eu