Slovenský vesmírny sektor predstavený na EXPO Dubaj

štvrtok, 04. november 2021
Slovensko v Dubaji predstavilo svetu svoj potenciál v oblasti vesmírnych technológií. Agentúra SARIO spolu so slovenskými firmami a výskumnými inštitúciami reprezentovali slovenský vesmírny sektor na kľúčových podujatiach roka. 
 
Agentúra SARIO v rámci projektu Slovenskej vesmírnej kancelárie pripravila počas vesmírneho týždňa na EXPO 2020 Dubaj bohatý medzinárodný program, ktorý naplno predstavil potenciál našej krajiny v tomto dynamicky rastúcom sektore.

No alternative text description for this image

Počas piatich dní sa na slovenskom pavilóne a mimo neho uskutočnila biznis konferencia spoluorganizovaná s Vesmírnou agentúrou Spojených arabských emirátov, 4 stretnutia biznis delegácií (SAE, India, Slovinsko a Lotyšsko), V4 konferencia o regionálnej spolupráci a taktiež diskusné podujatie v rámci hlavného EXPO "Global Best Practices" programu hostiace zástupcov vesmírnych kancelárií z desiatky krajín pod taktovkou Slovenskej vesmírnej kancelárie. Dokopy sa týchto podujatí zúčastnilo viac ako 150 zahraničných zástupcov aktívnych v sektore, vrátane firiem, vesmírnych asociácií a agentúr. Vesmírneho týždňa EXPO 2020 Dubai sa zúčastnila najväčšia slovenská misia zameraná na vesmírny sektor.

a group of people posing for a photo
 
Nadväzujúci týždeň sa niesol v znamení Medzinárodného astronautického kongresu – kľúčového globálneho podujatia pre vesmírny sektor, ktoré sa tento rok v Dubaji konalo už 72. krát. Priemyselná zložka Slovenskej vesmírnej kancelárie (SARIO) na ňom zriadila historicky prvý slovenský stánok a zástupcovia Michal Brichta a Daniel Sagáth absolvovali tri vystúpenia. Slovenaká vesmírna kancelária sa  stala členom Medzinárodnej astronautickej federácie (IAF) – hlavnej medzinárodnej asociácie pre vesmírnu oblasť zjednocujúcej 428 členov, vrátane najväčších priemyselných hráčov zo 73 krajín sveta. IAF tento rok vytvorila nový rekord a privítala 50 nových členov. Zástupcovia SARIO tiež absolvovali desiatky rokovaní so zahraničnými partnermi vrátane viacerých firiem a vesmírnych agentúr. Na stretnutí s vedením francúzskej vesmírnej agentúry CNES bolo podpísané memorandum o spolupráci na projekte Space Climate Observatory s cieľom podporiť zapojenie slovenských firiem a výskumníkov pracujúcich v oblasti diaľkového pozorovania Zeme do tohto perspektívneho projektu prepájajúceho oblasti vesmíru a ochrany životného prostredia.

No alternative text description for this image