×
11.07.2023

Tridsať rokov španielsko-slovenských vzťahov

Tridsať rokov španielsko-slovenských vzťahov

Pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Španielskom a Slovenskom so zameraním sa na obchod a investície, poskytol generálny riaditeľ SARIO Robert Šimončič rozhovor pre španielsku sekciu Radio Slovakia International RTVS.

Celý rozhovor v španielskom jazyku si môžete vypočuť na stránke rtvs.sk.

INVESTÍCIE
Španielsko je jeden z našich dôležitých partnerov z hľadiska zahraničných investícií, najmä z hľadiska prítomnosti. Môžem spomenúť zlievareň Nemak, prípadne kovovýrobu Funderia Condals alebo Gestamp, ktorý prišiel do Nitry v nadväznosti na fabriku Jaguar Land Rover.

Počas minulého roka sme zrealizovali významný projekt CPM Internacional z oblasti tlačiarenského priemyslu, ktorá vytvorí okolo 500 pracovných miest a ďalší projekt Grupo Copo, výrobca penových výplní do sedačiek, ktorý ponúkne prácu okolo 100 ľudom.

Naši partneri už vedia, že vláda vždy podporuje kvalitné zahraničné investície, čím zase vzniká dôvera v našu ekonomiku. Slovensko je v tomto zmysle považované za jednu z najotvorenejších ekonomík sveta. Pravdou je, že sme silne závislí od veľkých investícií. Preto je jednou z našich priorít zapájanie slovenských firiem do dodávateľských sietí.

V zmysle slovenských investícií v Španielsku Robert Šimončič vyzdvihuje Železiarne Podbrezová, ktoré sa udomácnili v Barcelone v roku 2008 a v roku 2012 rozšírili svoje aktivity aj do Sant Ramone. V poslednom čase evidujeme aj aktivity ďalších, napr. MSM Group, Inobat a.i.

Španielsko má podľa dostupných údajov preinvestovaných takmer trištvrte miliardy eur prevažne v automobilovom priemysle.

OBCHODNÁ VÝMENA
Za posledné 2 roky sme zrealizovali v Španielsku niekoľko konkrétnych aktivít na podporu exportu — 2021 podnikateľská misia, 2022 národný stánok na veľtrhu Alimentaria. Najbližšiu podnikateľskú misiu do Španielska pripravuje SARIO tím v spolupráci so Zastupiteľským úradom SR v Španielku už na jeseň tohto roka. 

Záujem o tieto misie alebo aj o účasť na medzinárodných veľtrhoch je vždy veľký. V Madride sme zorganizovali misiu zameranú na informačné a komunikačné technológie, elektromobilitu, strojársky priemysel a smart riešenia. 

Týmto spôsobom staviame mosty, ale firmy musia cez tieto mosty prejsť už samé. Úspešne sa to podarilo slovenskej firme SEAK, ktorá získala kontrakt, inštalovala inteligentné osvetlenie v Málage, Córdobe a Barcelóne, vďaka účasti na podnikateľskej misii.

Taktiež by som vyzdvihol aj úspech spoločnosti Sensoneo. Na jar tohto roka ohlásili v Madride najväčšiu inteligentnú odpadovú inštaláciu v Európe. Španielsko je pre Slovensko 12-tym najdôležitejším obchodným partnerom. 

Medzi úspešných slovenských exportérov na španielsky trh patria napr. Zvolenské mliekarne či strojárska firma Kovaco.