×

Vesmírny hackathon aj na Slovensku

Európsky vesmírny hackathon bude aj na Slovensku. Stane sa tak vďaka Slovenskej vesmírnej kancelárii, ktorá sa úspešne zapojila do výberového konania CASSINI – iniciatívy Európskej komisie pre podnikateľov vo vesmírnom priemysle na roky 2021–2027. Jej cieľom je podporovať európske malé a stredné podniky a start-upy v kritických fázach ich rozvoja. Súčasťou Slovenskej vesmírnej kancelárie je aj Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu.
 
'V prípade podpory vesmírneho priemyslu ide o ďalšiu prirodzenú aktivitu SARIO vzhľadom na to, že podporu talentov a vytváranie príležitostí na získavanie nových zručností a kontaktov považujeme za kľúčové atribúty rozvoja Slovenska. Z dlhodobého hľadiska totiž prispejú k celkovému budovaniu inovatívnej ekonomiky a tiež k zníženiu počtu mladých ľudí odchádzajúcich v tomto sektore za štúdiom a prácou do zahraničia,' hovorí generálny riaditeľ SARIO Robert Šimončič.
 
Vesmírny hackathon sa bude konať v novembri v 10-tich európskych lokalitách a jednou z nich bude práve aj Slovensko. Témou novembrového CASSINI hackathonu bude vývoj udržateľných riešení, ktoré podporia budúcnosť Arktídy a ochrany prírody, keďže Slovensko, ako súčasť globálneho a európskeho priestoru, pociťuje následky globálnych klimatických zmien.

Účasť Slovenska na vesmírnom hackathone je výsledkom úspešného výberového konania a získaných financií na jeho organizáciu. Plány na najbližšie obdobie priblížil Michal Brichta, vedúci priemyselnej zložky Slovenskej vesmírnej kancelárie:
 
'V júni 2021 sme sa stali členom európskej vesmírnej asociácie EURISY,
v októbri bude Slovenská vesmírna kancelária prezentovať slovenský vesmírny priemysel na Medzinárodnom astronautickom kongrese (IAC), ktorý patrí medzi najväčšie a najprestížnejšie stretnutia svetovej komunity
v oblasti vesmírneho výskumu a priemyslu, a pripravuje aj tretí ročník slovenskej konferencie Emerging Space. V súčasnosti pracuje Slovenská vesmírna kancelária aj na projekte prvého slovenského vesmírneho inkubátora, ktorý spustíme na jeseň.'
 
Na vesmírnom hackathone plánuje Slovenská vesmírna kancelária motivovať účastníkov, aby využívali dáta z európskych systémov Copernicus, Galileo a EGNOS. Tie je možné využiť na monitorovanie, analýzu a predpovedanie udalostí v arktickom regióne s vplyvom na stredoeurópsky región, vrátane vplyvu na prírodu, ohrozené druhy, infraštruktúru, cestovný ruch či využívanie prírodných zdrojov.

Študenti a mladí profesionáli so záujmom o vesmírne technológie,
machine learning, big data, API, marketing, dizajn, business development budú na svojich projektoch pracovať s renomovanými odborníkmi z biznisu, IT a vesmírneho sektora. Účastníci budú mať možnosť naučiť sa viac
o praktických možnostiach využívania dát, ale aj o tom, čo je z podnikateľského hľadiska dôležité pre úspešný projekt.

Najlepšie tri projekty budú ohodnotené finančnou a vecnou cenou a víťazný tím postúpi do celoeurópskeho kola.
 
Slovenská vesmírna kancelária vznikla ako spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerstvo je zodpovedné za medzirezortnú politickú koordináciu a multilaterálne otázky medzinárodnej spolupráce, SARIO pokrýva implementačnú časť agendy — najmä rozvoj vesmírneho ekosystému a lokálnych či medzinárodných partnerstiev.
 
V roku 2020 bolo len do európskych vesmírnych startupov investovaných rekordných 502 miliónov eur a investície stále rastú, uvádza vo svojom reporte Európsky inštitút pre vesmírnu politiku - ESPI. V júni 2021 bol prijatý nový vesmírny program Európskej únie zameraný na podporu komerčného sektora a rozvoja podnikania v oblasti vesmírneho priemyslu.

--------
 
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) je štátna agentúra Slovenskej republiky, ktorá vznikla v roku 2001 v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. SARIO sa usiluje o príliv investícií s exportným potenciálom a pridanou hodnotou na Slovensko, podporuje exportné aktivity slovenských spoločností na globálnom trhu a iniciuje transfer najmodernejších inovatívnych technológií do výrobnej praxe.