×

Podnikatelia a ekonomickí diplomati za jedným stolom

Možnosť stretnúť sa a osobne rokovať s veľvyslancami
a ekonomickými diplomatmi zo slovenských zastupiteľstiev vo viac
ako 60 krajinách sveta mali slovenskí podnikatelia na prvom ročníku Slovenského exportného fóra.


Podujatie zorganizovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) spolu s podnikateľským centrom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR) v stredu 21. júna v Bratislave.

Slovenské exportné fórum 2017 bolo uvedené ako inovatívny nástroj štátnej podpory pre exportérov a pre podnikateľov so záujmom expandovať na zahraničné trhy. Počas osobných rokovaní (B2G – business to government) mali podnikatelia príležitosť získať informácie o možnostiach podnikania vo viacerých krajinách podľa vlastného výberu z prvej ruky.

Ekonomická diplomacia, na druhej strane, mala možnosť bližšie spoznať kvalitné slovenské spoločnosti, produkty a služby s potenciálom uplatnenia sa v im zverených teritóriách.
 
Slovenského exportného fóra 2017 sa zúčastnilo 104 spoločností, ktorým bolo k dispozícii 62 ekonomických diplomatov, teritoriálni konzultanti SARIO, odborníci na financovanie a poistenie z EXIMBANKY SR, spolu sa zišlo vyše 200 účastníkov odbornej verejnosti. Všetci navzájom absolvovali 531 registrovaných osobných rokovaní a konzultácií.

Okrem toho na mieste prebehlo množstvo ďalších biznis rokovaní. Výsledkom stretnutí je aj identifikácia potenciálu a príležitostí pre ekonomickú diplomaciu SR.

Podujatie otvorili štátny tajomník MZVaEZ SR L. Parízek, generálny riaditeľ SARIO R. Šimončič a generálny riaditeľ EXIMBANKY SR D. Keketi. Okrem iného sa zhodli na potrebe využitia synergie rôznych možností štátnej podpory pre presadzovanie podnikateľských záujmov slovenských exportérov na zahraničných trhoch.

V duchu spolupráce viacerých aktérov na oboch stranách sa niesol aj ďalší program 3-dňovej porady ekonomických diplomatov a zástupcovia podnikateľov o výzvach a príležitostiach v tejto oblasti.