×

SARIO na China International Import Expo

V dňoch 4. až 9. novembra 2019 agentúra SARIO organizovala podnikateľskú misiu do Číny, do miest Šanghaj a Peking, v rámci oficiálnej pracovnej cesty podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho a zástupcov ministerstva financií, dopravy, zahraničných vecí a európskych záležitostí a pôdohospodárstva.

Podnikateľskej misie sa zúčastnilo 20 slovenských progresívnych spoločností zameraných prioritne na inovácie a inovatívne procesy v rôznych odvetviach - pôdohospodárstvo, ITC, bezpečnosť, kybernetika, klimatická technológia, papierenský priemysel, zdravotníctvo, obrana, strojárstvo, vision a robotika, letectvo a doprava.

„Slovensko má Číne čo ponúknuť. Sme síce malá krajina, ktorá sa jej svojou geografickou veľkosťou nedokáže rovnať, avšak vieme byť konkurencieschopní prostredníctvom úspešných projektov globálneho významu,“ uviedol Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho na stretnutí s čínskym ministrom pre vedu a technológie Wang Zhigangom.

Agentúra SARIO zabezpečila spoločnostiam vstup na CIIE (China International Import Expo) v meste Šanghaj, najväčšiu výstavu v Číne, kde mali možnosť vidieť národné stánky zúčastnených krajín a celosvetovo známe značky a spoločnosti, ktoré prezentovali svoje výrobky a služby na tomto medzinárodnom podujatí. Zástupcovia SARIO sa stretli aj so slovenskými spoločnosťami, ktoré vystavovali na podujatí – spoločnosťou Klein s prototypom lietajúceho auta a spoločnosťou Neodual prezentujúcou výživový doplnok Zeen kolagén.

Po pobyte v Šanghaji sa delegácia presunula do mesta Peking, kde bol pripravený Business day v réžii inovačného diplomata Tibora Bučeka. Podnikateľská časť delegácie si mala možnosť vyskúšať virtuálnu realitu zastrešenú spoločnosťou SoReal, stretli sa s manažérom spoločnosti, ktorý odprezentoval viaceré projekty spoločnosti ako napríklad vizuálne efekty na OH Peking 2008 a otvárací ceremoniál G20 summitu.

V poobedňajších hodinách sa delegácia presunula do známeho inovačného hubu v Pekingu – Innoway, kde sa konalo Inovačné fórum určené pre slovenských podnikateľov, ktorí pricestovali do Číny spolu s vicepremiérom, aby tu nadväzovali kontakty a prezentovali sa na čínskom trhu. Inovačné fórum otvorili príhovorom podpredseda vlády SR a generálna manažérka Innoway centra. Slovensko a služby agentúry SARIO prezentoval Milan Gavlák. Následne sa účastníkom fóra predstavili jednotlivé slovenské spoločnosti. Fórum bolo ukončené networkingom.

Podnikateľská misia do Číny poskytla podnikateľským subjektom lepšie pochopenie čínskeho trhu, dôležité kontakty pre budúcu spoluprácu a rovnako aj možnosť byť súčasťou dôležitého a vysoko hodnoteného podujatia akým China International Import Expo bezpochyby je.

Mediálne výstupy:
https://www1.teraz.sk/slovensko/rasi-do-ciny-ide-cely-svet-aj-sr-s/428021-clanok.html

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/2035215-rasi-odcestoval-do-ciny-chce-podporit-slovenske-firmy

https://hlavne.sk/ekonomika/foto-sario-slovenske-firmy-su-zivotaschopne-maju-v-cine-sance-na-podnikanie/

https://ekonomika.sme.sk/c/22255521/s-cinou-musime-spolupracovat-tvrdi-richard-rasi.html

https://www.webnoviny.sk/slovenski-akademici-rozsiruju-spolupracu-na-projekte-v-cine-tazit-z-toho-mozu-aj-nase-firmy/

https://english.eastday.com/Latest/u1ai8653356.html