SARIO na Indiana Global Economic Summit 2022

štvrtok, 02. jún 2022
V dňoch 25. - 30. mája 2022 sa uskutočnila pracovná cesta delegácie SR vedená štátnym tajomníkom MH SR Karolom Galekom na podujatí Indiana Global Economic Summit (IGES) v americkom Indianapolise, ktorej súčasťou boli aj generálny riaditeľ SARIO Robert Šimončič a senior konzultant odboru investičných projektov SARIO Marek Kopanický.

Samitu IGES 2022 sa zúčastnilo viac ako 700 hostí a 75 speakrov z 30 krajín sveta, medzi inými predstavitelia spoločností ako Shell, Intel, SAAB, McLaren, Roche, Rolls-Royce Defence, Ideanomics.

Pracovná cesta a účasť na IGES 2022 bola zorganizovaná v nadväznosti na návštevu guvernéra štátu Indiana Erica J. Holcomba na Slovensku, spolu s tamojším ministrom obchodu Bradley B. Chambersom a ich stretnutí s viacerými ústavnými činiteľmi SR.

S americkým štátom Indiana má Slovensko dlhoročnú úzku spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti a na základe vládneho memoranda podpísaného v roku 2018 už aj v oblasti ekonomických vzťahov a vzájomného prepájania podnikateľských subjektov.

Okrem zástupcov MH SR a SARIO boli súčasťou delegácie aj vrcholní predstavitelia ZÚ SR vo Washingtone D.C., Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), Jadrovej a energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ako aj 6 podnikateľských subjektov - Inobat Auto, Virtual Reality Media (VRM), Pewas Innovative Chemistry, Biomedical Engineering, Simplicity, Akular.

Hlavnými bodmi programu delegácie bolo vystúpenie štátneho tajomníka Galeka v panelovej diskusii na tému Trade and Investment: Supply Chain Disruption and Connecting the Global to the Local, bilaterálne stretnutie delegácie s tímom guvernéra Holcomba a účasť vyššie uvedených firiem na početných B2B / B2G networkingových podujatiach, organizovaných najmä Indiana Economic Development Corporation.

Všetkým firmám sa podarilo nadviazať nové obchodné vzťahy a to aj vďaka dedikovaným podujatiam organizovaným tamojšími klastrami Biocrossroads, AgriNovus, Conexus Indiana a Energy Systems Network, ako aj Purdue University, Krach Institute for Tech Diplomacy a ďalšími relevantnými entitami. V diskusiách s viacerými zúčastnenými firmami bol iniciovaný aj záujem o investičné prostredie Slovenska.

SARIO je pripravené po tejto úspešnej misii v koordinácii s ďalšími partnermi v nasledujúcom období pokračovať v zintenzívňovaní obchodných a investičných aktivít so štátom Indiana.

Správa MH SR k tejto ceste