×

Švajčiarska MUBEA v Kežmarku

Švajčiarska spoločnosti Mubea Engineering AG plánuje v  priemyselnom parku v Kežmarku postaviť nový závod na výrobu automobilových a náhradných dielov, inžinierske centrum a centrum na náhradné diely.

MUBEA je ďalším úspešným projektom agentúry SARIO a investíciu spoločnosti v Kežmarku považuje za významný úspech v snahe o lákanie investící s vyššou pridanou hodnotou.

Majiteľ spoločnosti Thomas Muhr a za slovenskú stranu premiér Peter Pellegrini, minister hospodárstva Peter Žiga a primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák slávnostne poklepali základný kameň pri príležitosti oficiálneho začiatku výstavby závodu. Pôjde o investíciu vo výške 51 000 000 eur, ktorá bude  rozložená na obdobie rokov 2018 – 2023. 
Vytvorenie viac ako 500 pracovných miest a ďalších, ktoré vzniknú v nadväznosti na túto investíciu, bude pre mesto Kežmarok, celý tento okres ale aj susedné okresy, predstavovať významný impulz.
ríchod tejto spoločnosti podľa ministra hospodárstva P. Žigu „spĺňa všetky kritéria novej filozofie poskytovania investičnej podpory na Slovensku. Ide o investíciu do  výroby ale aj činností s vyššou pridanou hodnotou a zároveň do jedného z najmenej rozvinutých okresov.
Majiteľ a konateľ spoločnosti Thomas Muhr vyzdvihol fakt, že nový závod na Slovensku bude hrať dôležitú úlohu v ich globálnej dodávateľskej sieti. „Okrem toho bude slúžiť ako centrum  vývojových a inžinierskych činností pre ďalšie podniky Mubea,“dodal.
Kežmarský primátor Ján Ferenčák ocenil, že „sa podarila dobrá vec pre podtatranský kraj a že do regiónu prichádza silný partner.“ 
Začiatok výroby je naplánovaný v prvej polovici budúceho roka. V roku 2025, kedy sa počíta s využitím plnej kapacity výroby, by mal kežmarský závod ročne vyrábať 24 000 000 liniek stabilizátora a 30 000 000 automobilových svoriek. Na export v rámci EÚ bude určených 100 % kapacity výroby, čo bude mať pozitívny vplyv na obchodnú bilanciu Slovenska. 
Mubea je jedným zo svetových lídrov vo výrobe vysoko výkonných pružín a typologicky súvisiacich produktov pre automobilový priemysel. Má 39 výrobných, obchodných a vývojových pobočiek po celom svete a zamestnáva približne 13 000 pracovníkov. V roku 2017 dosiahla celkový obrat vyše 2 mld. eur. Medzi hlavných zákazníkov skupiny patria výrobcovia áut Audi, BMW, Kia, Hyundai, JaguarLandRover, PSA, VW, Ford, Mazda, Daimler, Renault, FIAT, a GM.