×
12.06.2023

Emerging Space 2023

Emerging Space 2023

Štvrtý ročník série podujatí Emerging Space prilákal 400 účastníkov z celého sveta a spustil novú iniciatívu európskej spolupráce.

Dňa 30. mája sa v Bratislave na Slovensku uskutočnil štvrtý ročník Emerging Space, poprednej európskej konferencie vesmírneho priemyslu zameranej na vznikajúce vesmírne ekosystémy. Jeho hlavným cieľom, rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch, bolo pomôcť vznikajúcim vesmírnym ekosystémom rásť a stať sa hodnotnými členmi globálnej vesmírnej komunity.

Slovensko, ako jeden z novších a relatívne menších vesmírnych ekosystémov, považuje túto tému za veľmi dôležitú a prinášajúcu pridanú hodnotu pre nových, ale aj etablovaných vesmírnych hráčov.

Podujaite Emerging Space sa koná každé dva roky a je zamerané na aktuálne trendy vo vesmírnom sektore s dôrazom na nové krajiny, zainteresovaných hráčov a technologické domény. Vzhľadom k tomu, že posledné dva ročníky Emerging Space sa konali výlučne online, tento ročník bol výnimočný tým, že účastníci sa mohli zúčastniť aj fyzicky priamo v Bratislave.

Celkovo podujatie pritiahlo pozornosť viac ako 400 účastníkov, ako aj hviezdnu zostavu rečníkov z medzinárodných organizácií, vesmírnych agentúr, európskeho vesmírneho priemyslu, ako aj z popredných svetových a európskych združení a mimovládnych organizácií.

Po oficiálnom otvorení štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva SR Petrom Švecom a vystúpení výkonného riaditeľa EUSPA Rodriga da Costu pokračovalo podujatie troma diskusnými panelmi. Prvý z nich bol otvorený vystúpením prezidentky ISU Pascale Ehrenfreund. Panelisti následne diskutovali o tom, ako vybudovať nové vesmírne ekosystémy a prepojiť ich so silnými hráčmi v sektore.

Druhý diskusný panel, s hlavným prejavom riaditeľky pre komercializáciu, priemysel a konkurencieschopnosť ESA Geraldine Naja, bol zameraný na spin-in firmy, startupy, súkromných investorov a iných netradičných hráčov, ktorí poháňajú vesmírny sektor 21. storočia. Tretí panel sa zaoberal novými technologickými oblasťami a trhmi, ktoré formujú dnešnú a budúcu vesmírnu ekonomiku.

V závere podujatia sformulovali poprední európski odborníci na vesmírne hospodárstvo a politiku hlavné posolstvá konferencie:

  • motivácia vstúpiť do vesmírneho sektora sa v priebehu desaťročí presunula z vesmírnych pretekov k rôznym pragmatickým faktorom spojeným oblasťami, ako inovácie, vzdelávanie, ekonomika, životné prostredie, spoločnosť alebo bezpečnosťrozvoj ekosystémov a politík v mnohých rozvíjajúcich sa vesmírnych krajinách za posledných 5 rokov výrazne pokročili, čo ukazuje ich silný potenciál a ambície v tomto sektore

  • Európa musí ďalej pracovať na podpore hlbšej spolupráce medzi svojimi dobre etablovanými a vznikajúcimi vesmírnymi ekosystémami, nakoľko to môže poskytnúť významný impulz v oblasti rozširovania kapacít, talentov a investícií v tomto sektore

Medzi hlavnými diskusnými panelmi mali účastníci možnosť dozvedieť sa o najnovších úspechoch slovenských vesmírnych firiem, o slovenskom vesmírnom startup-ovom inkubátore Spaceport_SK, či o poľskej iniciatíve priniesť v blízkej budúcnosti Medzinárodný astronautický kongres do regiónu strednej a východnej Európy.

Počas druhého dňa prebiehal Emerging Space European Industry Summit (ESEIS), pilotný ročník stretnutia organizovaného spolu s ASD Eurospace. Stretlo sa dvadsať kľúčových predstaviteľov popredných európskych vesmírnych spoločností a nových vesmírnych ekosystémov Európy, ku ktorým sa pridalo zastúpenie Európskej vesmírnej agentúry s cieľom efektívne zdieľať informácie o technologických kompetenciách a možnostiach spolupráce zainteresovaných strán. Jedným z konkrétnych výstupov tohto úvodného stretnutia bol konsenzus účastníkov o premene podujatia ESEIS na pravidelný dialóg, ktorý bude systematicky pomáhať pri vytváraní nových spojení medzi dobre etablovanými a vznikajúcimi vesmírnymi ekosystémami Európy s cieľom prispieť k zvýšeniu celkovej konkurencieschopnosti Európy vo vesmírnom odvetví. V blízkej budúcnosti sa tiež plánuje vytvorenie spoločného  vyhlásenia zdôrazňujúceho kľúčové aspekty a posolstvá tejto iniciatívy spolupráce.

Paralelne s ESEIS prebiehalo podujatie Emerging Space Education, zamerané na program vesmírneho inžinierstva na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity s cieľom odprezentovať úspechy v odvetví, podporiť spoluprácu a diskutovať o stratégiách na zlepšenie programu. Na podujatí vystúpili akademickí rečníci, slovenské firmy, ako aj zástupcovia Space Foundation a Space Generation Advisory Council (SGAC) a zdôraznili dôležitosť spolupráce medzi priemyslom a akademickou sférou, rozvoj praktických zručností, interdisciplinárnu spoluprácu, zladenie priemyslu a globálnu angažovanosť pri napredovaní programu. Kľúčové poznatky z podujatia, ktoré zahŕňali význam medzinárodných partnerstiev, mentorských príležitostí a podpory inovačného zamerania medzi študentmi, poskytli pre Slovenskú technickú univerzitu cenné poznatky pri napĺňaní vyvíjajúcich sa potrieb vesmírneho priemyslu.

Posledný deň Emerging Space bol v znamení prepojenia vesmírneho a kreatívneho sektora. Počas webináru s názvom Emerging Space Creativity sa účastníci dozvedeli viac o vesmírnej architektúre, využívaní virtuálnej reality vo vesmírnom výcviku a o reprezentácii a význame vesmíru v sci-fi filmovom žánri.

Toto podujatie sa uskutočnilo vďaka partnerom, konkrétne ASD Eurospace, Európskej vesmírnej agentúre (ESA), Agentúre EÚ pre vesmírny program (EUSPA), Medzinárodnej astronautickej federácii, Eurisy, Space Foundation, Space Generation Advisory Council, Fakulte elektrotechniky a informácií Technológie STU v Bratislave, European Space Policy Institute (ESPI), SpaceTec Partners, Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia a Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR.