Európske riešenie batérií pre elektromobily vyvinuté a vyrobené na Slovensku

SARIO: Európske riešenie batérií pre elektromobily vyvinuté a vyrobené na Slovensku
 
Slovensko reaguje na celosvetové trendy. Meniace sa zákaznícke preferencie k alternatívnym pohonom nútia výrobcov automobilov, ako aj ich dodávateľov, transformovať svoj biznis. Slovensko prostredníctvom Slovenskej agentúry pre rozvoj a investície (SARIO) ako aj jej partnerov čoraz viac podporuje elektromobilitu v rámci rozširovania svojich inovačných a diverzifikačných služieb.
Expertné Fórum spoločnosti InoBat a Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) počas Medzinárodnej automobilovej výstavy IAA 2019 poukázalo práve na tento potenciál. Podujatie nieslo názov „Europe’s in-house EV Battery Solution Developed and Made in Slovakia“ (Európske riešenie pre batérie do elektromobilov vyvinuté a vyrobené na Slovensku) a vystúpili na ňom významní spíkri:
 

  • Martin Koers, CEO Zväzu nemeckého automobilového priemyslu,
  • Robert Šimončič, Generálny riaditeľ SARIO,
  • Marián Boček, CEO spoločnosti InoBat
  • Joerg Hitpass, marketingový riaditeľ spoločnosti Volkswagen AG.

Expertné fórum moderoval a navyše na ňom i prezentoval Oto Pisoň, zástupca riaditeľa Odboru investičných projektov a manažér pre inovácie SARIO. Podujatie spoluorganizovalo Veľvyslanectvom SR v Berlíne a Honorárnym Konzulátom SR pre Hessensko.

Podľa odhadov Európskej komisie bude pre uspokojenie rýchlo rastúceho dopytu potrebné v Európe vybudovať aspoň 10 - 20 prevádzok na sériovú výrobu batérií pre elektromobily. Cieľom InoBatu je zaplniť práve túto trhovú medzeru a vybudovať novú európsku značku v danom segmente, ktorej duševné vlastníctvo bude pochádzať zo Slovenska. „V rámci projektu InoBat Auto plánujeme vybudovať vertikálne integrovaný dodávateľský reťazec, začínajúci výskumom a vývojom a končiaci výrobou, ktorý má vďaka využitiu unikátnej technológie spoločnosti Wildcat Discovery Technologies potenciál spustiť revolúciu batérií pre elektromobily v celej Európe. Začiatok výstavby výrobnej linky je naplánovaný na prvý polrok 2020 a spustenie výroby očakávame koncom roka 2021,“ povedal Marián Boček, predseda predstavenstva spoločnosti InoBat.

„V okruhu 400 okolo Bratislavy sa vyrobia takmer 4 milióny áut ročne. Toto predstavuje významný trhový potenciál pre umiestnenie novej prevádzky na výrobu a vývoj batérií pre elektromobily (ako aj jej dodávateľskej siete) na Slovensko. SARIO a Ministerstvo hospodárstva plne podporuje transformáciu nášho automobilového priemyslu na alternatívne pohony“, povedal Róbert Šimončič, počas predstavenia investičného potenciálu Slovenska. Okrem toho, časť prezentácie SARIO priblížila aj prínos inovačných služieb agentúry, ktoré prepájajú etablovaných investorov so slovenskými technologickými firmami pri etablovaní nových prevádzok so zameraním na e-mobilitu.
 
Tematiku Expertného fóra, ako aj snahy organizátorov ocenil aj organizátor IAA, Martin Koers: „Zväz nemeckého automobilového priemyslu víta iniciatívu Slovenska podporovať inovácie smerom k alternatívnym pohonom. Je nutné zameriavať sa na riešenia, ktoré sú šetrnejšie smerom k životnému prostrediu a prispievajú k lepšej udržateľnosti európskeho automobilového priemyslu.
 
Na podujatí mala svoje zastúpenie aj nemecká automobilka Volkswagen AG, najväčší zamestnávateľ na Slovensku. Joerg Hitpass vo svojom vystúpení zdôraznil, že bratislavský závod je už teraz súčasťou stratégie koncernu smerom k alternatívnym pohonom: „Volkswagen berie transformáciu k elektromobilite vážne a teší sa, že Slovensko je súčasťou tohto procesu, keďže modely e-Up a Touareg Hybrid sa exkluzívne vyrábajú v Bratislave.“  
 
InoBat spolu s americkou spoločnosťou Wildcat Discovery Technologies, ktorá spolupracuje aj s gigantmi ako Apple, Samsung či BMW, prináša na Slovensko investíciu vo výške približne 100 miliónov eur a stovky pracovných miest zameraných na vývoj a výrobu batérií do elektrických vozidiel. Navyše, práve ohlásil vstup do tohto projektu ďalší hráč – významný slovenský dodávateľ pre automobilový priemysel, Matador Group, ktorý sa bude podieľať na budovaní výskumného a vývojového centra vrátane prvej slovenskej batériovej výrobnej linky.
 
 

 Inovačné služby SARIO - nová platforma Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu prepája potreby najväčších klientov SARIO s kapacitami a kompetenciami najinovatívnejších slovenských technologických spoločností doma aj v zahraničí.
 
INOVAČNÉ SLUŽBY SARIO SÚ ZAMERANÉ NAJMÄ NA:
• Priemysel: automatizáciu, prediktívnu údržbu, kontrolu kvality, digitálnu továreň, atď.
• Vývoj produktov: dizajn, prototypovanie, testovanie, nástrojárstvo, atď.
• Sektor služieb: automatizáciu, outsourcing, kybernetickú bezpečnosť, veľké dáta a umelú inteligenciu, atď.
 
Inovujte svoje podnikanie vďaka riešeniam zo Slovenska!
 
Kontakt:  Oto Pisoň, Zástupca riaditeľa odboru & Manažér pre inovácie / Odbor investičných projektov
Email: innovate@sario.sk
 
Rozvíjajte svoj biznis vďaka proaktivite a kontaktom cez SARIO!